loading1
loading2
alt

Aké parametre zohľadniť pri výbere kancelárskeho papiera

kategória

Ako sa to robí

autor

CopyOffice

Výberom vhodného kancelárskeho papiera, ktorý má vplyv na celkovú kvalitu tlače, môžete ušetriť nielen náklady na tlač, zvýšiť životnosť a znížiť opotrebovanie zariadenia, ale v neposlednom rade šetríte aj životné prostredie. Je potrebné si uvedomiť pre aký typ tlačiarne papier vyberáte a na čo má výtlačok slúžiť.

Kvalitatívne parametre papiera, ktoré treba pri výbere vhodného papiera posúdiť:

  • gramáž
  • jas alebo belosť
  • opacita – priehľadnosť
  • textúra

Gramáž papiera

Môžeme hovoriť o plošnej hmotnosti, pretože vyjadruje informáciu o celkovej hrúbke, robustnosti papiera rozloženého na ploche 1 m2. Gramáž štandardného kancelárskeho papiera je 70 až 80 g/m2. Čím je údaj o gramáži vyšší, tým je aj papier hrubší. Štandardná gramáž papiera je vhodná pre čierno-bielu a farebnú tlač administratívnych dokumentov, u ktorých sa nevyžaduje vysoká kvalita. Ak požadujete vyššiu kvalitu výtlačku, určite siahnite po papieri s gramážou nad 90 g/m2. Pre reprezentatívne výtlačky voľte gramáž nad 150 g/m2. Pre tlačiareň je údaj o gramáži papiera dôležitý pre jej správne nastavenie. Rozpätie gramáže papiera, ktorý je pre zariadenie vhodný, uvádza každý výrobca.

Kontrast, jasnosť alebo belosť papiera

Tento údaj hovorí jedným slovom o belosti papiera. Pre tlač sa bežne používa papier s hodnotami belosti 80 až 100. Čím je hodnota vyššia, tým je papier belší a tlač na ňom je ostrejšia a pôsobí kvalitnejšie.

Opacita (priehľadnosť)

Hovorí o prepúšťaní svetla cez papier, t.j. o jeho priehľadnosti. Čím je hodnota opacity vyššia, tým menej svetla papier prepúšťa a  je menej priehľadný pri podržaní oproti svetlu. Pri obojstrannej tlači sa preto odporúča použiť papier s vyššou opacitou, aby tlač z jednej strany nepresvitala na druhú. Vyššie hodnoty opacity sú zväčša priamo úmerné vyššej gramáži.

Textúra papiera

Papier môže mať rôznu textúru, môže byť hladký, drsný, matný alebo lesklý. Dokonca môže imitovať textúru iných materiálov ako je koža, drevo, maliarske plátno a pod. Pre laserovú tlačiareň je vhodný hladký papier, pre atramentovú tlačiareň môžete zvoliť aj textúrovaný.

ODPORÚČANIA:

Pri jednostrannej čiernobielej a farebnej tlači administratívnych dokumentov, prípadne náhľadov fotografií môžete vybrať kancelársky papier s klasickou gramážou 80 g/m2, štandardnou belosťou a nižšou opacitou. Farebný výtlačok na takomto papieri však bude mať trochu nižšiu kvalitu (farby nemusia byť ostré a môžu pôsobiť vyblednuto). Ak tlačíte dokumenty iba pre interné potreby vašej firmy, alebo pre osobné, študijné účely, môžete siahnuť aj po recyklovanom kancelárskom papieri.

Pri obojstrannej tlači rovnakého typu dokumentov je lepšie siahnuť po papieri s vyššími hodnotami parametrov.

Ak požadujete od výtlačku vysokú kvalitu (propagačné materiály, letáky…), určite vyberte papier vyššej gramáže, s vysokou belosťou a opacitou, či už sa jedná o jednostrannú alebo obojstrannú tlač. Špeciálne pre farebnú tlač vyššej kvality sú určené papiere Typu COLORCOPY s hmotnosťou od 90g/m2. Farby sú jasné, o čo sa stará špeciálne upravený povrch papiera.

Pre tlač fotografií si vyberte odporúčané fotopapiere pre typ vašej tlačiarne. Dosiahnete tak dostatočnú kvalitu fotografie. Nezabudnite, že nie všetky tlačiarne sú vhodné pre tlač fotografií a nedokážu vytlačiť fotky aké poznáme z „fotolabu“.

Pri vyššom objeme tlače a požiadavke na vysokú kvalitu výtlačku, zvážte schopnosti a výkon svojej tlačiarne, pomer kvality a ceny papiera, vyšších pridružených nákladov na tlač (toner, čas venovaný tlači, nevydarené výtlačky) a porovnajte s možnosťou využitia tlače externou firmou, ktorá sa na tento typ služby špecializuje. Najvyššia kvalita papiera (označenie A) má zvyčajne okrem základných parametrov aj podstatne nižšiu prašnosť a výrazne lepšiu priechodnosť v stroji. Tým pádom menej zásekov a lepší výsledok. Preto vo výkonných zariadeniach s rýchlosťou nad 50A4/min neodporúčame používať lacný a menej kvalitný papier. Môže sa to vypomstiť v častom zasekávaní a drahom servise.

Zaujali Vás naše myšlienky?

Pozrite sa na ponuku tlačiarenských zariadení.

Farebné zariadenia

Multifunkčná tlačiareň farebná

Čiernobiele zariadenia

EKO farebné kopírky

EKO čiernobiele kopírky