loading1
loading2
alt

Ako ušetriť náklady pri tlači?

kategória

Keď ide o peniaze

autor

CopyOffice

Otázka, ktorú si kladie skoro každý, kto potrebuje do firmy obstarať multifunkčnú tlačiareň. Vybrať si výkonnejší stroj, alebo stačí základný model s najnižšou obstarávacou cenou? Odpoveď na tieto otázky by mali dať celkové náklady (nielen cena zariadenia), tzv. TCO – Total Cost of Ownership. Žiaľ, tie sa dajú vyhodnotiť až po určitom čase, nie hneď na začiatku (iba, že by ste mali už skúsenosti z predchádzajúceho obdobia).

V každom prípade treba posúdiť nielen hodnotu zariadenia, ale aj náklady súvisiace s jeho prevádzkou, t.j. cenu a výťažnosť tonerov (výťažnosť = počet strán, ktoré je možné z jednej náplne vytlačiť). Pozor pritom na metodiku, ktorú použil výrobca na stanovenie počtu strán, ISO alebo 5%, životnosť zobrazovacích jednotiek, valcov, ostatných dielov, dostupnosť servisu, cenu servisu… Najľahšie je porovnávať prevádzkové náklady, keď sú vyjadrené cenou na jednu vytlačenú stranu.

V mnohých firmách sa tlačia prevažne, ak nie výlučne, dokumenty vo formáte A4. Preto sa ľudia zodpovední za obstaranie zariadenia obzerajú po modeloch tohto formátu. Je to prirodzené, ale nie vždy správne rozhodnutie.

 A4 tlačiarne sú rozmerovo menšie, subtílnejšie a to znamená, že sa do nich zmestia menšie tonery s nižšou výťažnosťou. A3 tlačiarne sú naopak väčšie, robustnejšie, ale ich tonery majú vyššiu výťažnosť. Z cenového hľadiska sú A4 zariadenia lacnejšie ako A3, avšak ich tonery a ostatné spotrebné materiály sú v prepočte na jednu vytlačenú stranu drahšie. Tu vstupuje do hry počet tlačených strán a prevádzkové náklady. Čím je počet tlačených strán vyšší, tým viac rastú prevádzkové náklady, ale naopak sa viac stiera rozdiel medzi obstarávacími cenami zariadení. Keď to spojíme do jedného, od určitého počtu tlačených strán sa A3 tlačiareň stáva z pohľadu TCO ekonomicky výhodnejšou voľbou. Vyzerá to na jasné rozhodnutie. Tu sa musíme však zastaviť. Rovnaký prístup musíme zvoliť aj pri posudzovaní rôznych modelov tlačiarní formátu A3. Nie vždy ten lacnejší model je aj ekonomicky výhodnejší.

Ponúkame vám jednoduché porovnanie nákladov multifunkčnej tlačiarne formátu A4 (model IM C300) a multifunkčných tlačiarní formátu A3 (modely  IM C2000 a IM C3000). Porovnanie sme pripravili pre formu obstarania prenájmom a ukáže vám, pri akom objeme tlače sa drahší model zariadenia stane ekonomicky výhodnejší.

Zobraziť ukážku môžete práve tu.

A na záver:

Pri obstaraní čohokoľvek vždy zvážte viaceré aspekty a správne ich vyhodnoťte. Nie vždy platí – „čo je lacnejšie, je aj výhodnejšie“.

Zaujali Vás naše myšlienky?

Pozrite sa na ponuku tlačiarenských zariadení.

Farebné zariadenia

Multifunkčná tlačiareň farebná

Čiernobiele zariadenia

EKO farebné kopírky

EKO čiernobiele kopírky