loading1
loading2
alt

Copyprinter / Duplikátor alebo oplatí sa mať monochromatický „ofset“ vo veľkosti bežnej kopírky vo svojej flotile zariadení?

kategória

Ako sa to robí

autor

CopyOffice

Digitálny duplikátor, copyprinter alebo aj priport, to všetko je pomenovanie pre zariadenie Spoločnosti RICOH pre špecifickú klientelu. Každá firma, podnik, škola alebo akákoľvek organizácia, ktorá vyžaduje tlač v základnej kvalite s veľkým opakovaním jedného výtlačku za najlepšiu možnú cenu, by mala zbystriť pozornosť. Ak hovoríme o cene výtlačku, tak tu hovoríme o extrémne nízkej cene, ktorá je naozaj porovnateľná iba s ofsetom, ale to až pri veľkom objeme tlače na ofsete. Žiadne iné tlačové zariadenie nie je schopné sa k nej ani len priblížiť, ak by sme sa nebavili o investíciách rádovo v desiatkach či dokonca stovkách tisíc €.

RICOH Priport DX 2430

Vysokorýchlostná tlač nemusí byť drahá. Zariadenie Priport™ DX2430 ponúka vynikajúcu hodnotu za vynaložené peniaze. Systémy dosahujú pôsobivú rýchlosť tlače až 90 strán za minútu, sú spoľahlivé a jednoducho sa používajú. Jednoducho môžete pridať doplnkové farby alebo upraviť dokumenty, aby sa dosiahol profesionálny vzhľad.

Po pridaní PC radiča sa digitálny duplikátor zmení na mimoriadne rýchlu tlačiareň so špecifickým využitím.

Sú to mimoriadne výkonné zariadenia s nízkymi nákladmi pri väčšom opakovaní daného výtlačku. Akonáhle sa tlačí zakaždým niečo iné, tak úspora nákladov sa stratí, dokonca budú náklady výrazne vyššie ako na bežnej tlačiarni a samozrejme by bola aj rýchlosť výrazne nižšia. Je to v prvom rade „duplikátor“, čiže je zameraný na kopírovanie resp. tlač vo veľkom opakovaní výtlačkov. Zariadenie tlačí pri jednom prechode iba jednou farbou. Nielen čiernou, ale po výmene valca aj 11 doplnkovými farbami (modrá, červená, zelená, žltá,….). Tu je práve tá farba tým rozdielovým parametrom, nakoľko má extrémne nízku cenu oproti klasickým tonerom pri veľkej výdatnosti. Nesmieme však očakávať, že dosiahneme plnofarebný výtlačok. Jedná sa o samostatné farby, tzv. spotové farby (vopred zmiešané alebo vyrobené výrobcom, nemiešajú sa v zariadení zo 4 farieb CMYK – cyan, magenta yellow a black) a tak je tomu potrebné prispôsobiť grafiku predlohy.

V porovnaní s ofsetom je úspora hlavne v tom, že nie je potrebné vopred vytvoriť tlačové platne, a môžeme tlačiť prakticky hneď, a tiež aj niekoľkokrát v budúcnosti opakovať tú istú úlohu bez navýšenia nákladov a nutnosti skladovania tlačiarenských platní. V tomto smere je rýchlosť spustenia celého procesu dôležitá. Nevýhodou duplikátorov je tlač na maximálne na rozmer A3. Veľkou výhodou sú však malé rozmery, vysoká rýchlosť tlače, a nenáročná obsluha. Nepotrebujete vyškoleného tlačiara, ale stačí Vám ktokoľvek, kto už kopíroval alebo tlačil na tlačiarni.

Inou alternatívou pre veľké objemy sú produkčné digitálne tlačové zariadenie. Ich výhodou je vysoká kvalita výstupu porovnateľná s ofsetom a vysoký výkon. Nevýhodou je veľká investícia a priestor, ktoré také zariadenie potrebuje.

Nechceme porovnávať kvalitu ofsetu alebo digitálnej tlače s kvalitou duplikátora. To jednoducho nie je možné a pohybujeme sa v iných vesmíroch. My hovoríme o výbornej cene a flexibilite, ktorá vie poraziť ťažkotonážne systémy pri stredných objemoch tlače jednoduchých dokumentov. Na veľké objemy sú produkčné zariasenia, ofset alebo rotačka. Ak niekto potrebuje super lacný leták, jednoduchú informáciu, obežník vytlačený na bežnom papieri, kde opakovanie je viac ako 50 ale menej ako 5.000 a kvalita výstupu nie je ten primárny parameter, tak tu je miesto duplikátora.

Podstatnou nevýhodou duplikátora je to, že nevie zoraďovať. Akonáhle potrebujeme viacstranový dokument vo veľkom množstve a nemáte stohovacie zariadenie, tak čas, ktorý strávi užívateľ ručným stohovaním je drahší, ako keby sme to robili na multifunkčnom zariadení s elektronickým triedením. Nevýhodou duplikátora oproti kancelárskym alebo produkčným zariadeniam je, že tlač sa môže vyhotovovať iba na jednu stranu počas jedného prechodu. Dajú sa robiť aj viacfarebné dokumenty, ale vždy musíme ten istý dokument (už potlačený prvou farbou) znova ručne vložiť do zariadenia a tak znova stratíme čas.

Tu je porovnanie nákladov duplikátora a klasického multifunkčného kancelárskeho zariadenia a produkčného stroja s dodávateľskou cenou (ofset):

Porovnanie cien bez obsluhy, energií a iných sprievodných nákladov. Stroje sú započítané.
Počet opakovaní s jedného originálu A4duplikátor*produkčný strojduplikátor*Kancelárske zariadenieoffset/
kontinuál
1001.10 €1.20 €1.28 €1.55 €13.63 €
5005.13 €6.00 €6.03 €7.73 €26.39 €
1 00010.17 €12.00 €11.97 €15.45 €41.33 €
2 00020.24 €24.00 €23.84 €30.90 €65.00 €
5 00050.66 €60.00 €59.66 €77.25 €125.00 €
10 000101.22 €120.00 €119.22 €154.50 €175.00 €
20 000202.44 €240.00 €238.44 €309.00 €295.00 €
*rozdiel v cene tlače pre duplikátor pri porovnaní s produkčným zariadením a kancelárskym zariadením je v tom, že pri kancelárskom zariadení počítame pri duplikátore s vyššou cenou amortizácie a teda menej strán za životnosť 2.400.000 resp. 480.000 strán. Ak niekto používa produkčný stroj, bude mať viac zákaziek vhodných pre duplikátor a teda nižšiu cenu amortizácie na výtlačok.
**V dodávateľskej sume už máme všetky náklady spojené s výrobou a preto je tá cena vyššia

Na záver iba dodáme. Copyprinter je veľmi špecifické zariadenie pre špecifickú klientelu. Ak sa však správne zaradí do flotily, vie byť neoceniteľnou súčasťou výroby a poskytne zaujímavú službu za  nízku obstarávaciu cenu.

Zaujali Vás naše myšlienky?

Pozrite sa na ponuku tlačiarenských zariadení.

Farebné zariadenia

Multifunkčná tlačiareň farebná

Čiernobiele zariadenia

EKO farebné kopírky

EKO čiernobiele kopírky