loading1
loading2
alt

Nie je papier ako papier

kategória

Rady, tipy a návody

autor

CopyOffice

Pri výbere kancelárskeho papiera má väčšina z nás kdesi v podvedomí uložený jeden klasický typ papiera. Na trhu dnes nájdete niekoľko druhov papiera vhodných do tlačiarní a multifunkčných zariadení. Ich kvalita sa líši a odlišné je aj odporúčané použitie. Kvalita papiera v konečnom dôsledku ovplyvní celkovú tlač.

Veľa užívateľov si myslí, že kvalita výtlačku závisí iba od multifunkčného zariadenia. Nemalú zásluhu na celkovej kvalite tlače však má aj použitý papier. Výber toho správneho papiera môže ovplyvniť  nielen kvalitu tlače, ale aj náklady na tlač, opotrebovanie a životnosť zariadenia a nakoniec tak má aj nezanedbateľný podiel dopadu na životné prostredie. Ako teda pristupovať k výberu papiera a čo je dôležité pred nákupom vedieť?

Základnými pojmami v súvislosti s kancelárskym papierom sú formát, gramáž, belosť a s nimi súvisiaci kontrast a priehľadnosť. Multifunkčné zariadenie používané v kancelárii využíva prevažne formát A4, na ktorom sa realizuje tlač štandardných firemných dokumentov, ako sú faktúry, dodacie listy a pod. V predchádzajúcom článku sme si povedali rozdielne využívanie papierov podľa gramáže a tým pádom druhu určenia na iné, ako štandardné firemné dokumenty. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo znamená belosť a s nimi súvisiaci kontrast a priehľadnosť papiera, čo do značnej miery dokáže zmeniť vzhľad tlačených dokumentov.

Belosť papiera

Belosť papiera sa vyjadruje v hodnote CIE a udáva, koľko sa od daného odtieňa papiera odráža svetla. V preklade platí, že čím vyššie CIE, tým vyššia belosť, čo znamená vyššiu kvalitu tlače. Papiere s vysokou belosťou sú chemicky bielené a používajú sa najčastejšie pre reprezentatívne materiály s obrázkami. Nebielený papier má krémovú farbu. Béžové odtiene majú predovšetkým recyklované papiere, ktorých použitím šetríte životné prostredie. Belosť preto voľte podľa toho, aké materiály sa chystáte tlačiť. Riadiť sa môžete naším rozpisom nižšie.

Belosť

Okolo 168 CIE – Reklamné materiály, letáky, katalógy, magazíny, listy, farebná tlač, obojstranná tlač

Okolo 161 CIE – Bežné kancelárske výtlačky – faktúry, dodacie listy, formuláre, obojstranná tlač

Okolo 146 CIE – Dokumenty určené pre internú komunikáciu, osobné materiály, poznámky, jednostranná tlač CIE 55 alebo CIE 85 – Recyklované papiere béžových odtieňov

Kontrast papiera na tlač v kancelárii

Čím je papier jasnejší, tým je tlač kontrastnejšia a výtlačky vyzerajú lepšie. Jas určuje svetlosť alebo tmavosť vytlačených dokumentov. Označuje sa škálou od 1 do 100. Najčastejšie používaná jasnosť papiera je 80 a 100. Vyššie číslo znamená jasnejší papier a väčší kontrast, vytlačený text alebo grafika preto na tomto papieri bude mať kvalitnejší vzhľad.

Priehľadnosť papiera (opacita)

Priehľadnosť papiera vypovedá o prenikaní svetla. Menej priehľadné až nepriehľadné hrubšie papiere sú kvalitnejšie. Spoznáme ich podľa toho, keď papier podržíme proti svetlu a nevidíme tlač na druhej strane. Tento papier je vhodný pre obojstrannú tlač a všetky vytlačené materiály na ňom pôsobia jasnejšie a čitateľnejšie.

Laserové tlačiarne a multifunkčné zariadenia tlačia pomocou pôsobenia tlaku a tepla a najlepšie sa pre ne hodí hladký papier. Ak využívate hlavne farebnú tlač, lepšou voľbou sú papiere s vysokou belosťou a kontrastom, na ktorých vyniknú farebné obrázky alebo schémy. Ak v kancelárii tlačíte rovnako bežné dokumenty, ako aj príležitostné obrázky, môžete zvoliť kompromis: univerzálny kancelársky papier určený pre čiernobielu aj farebnú tlač s vyššou belosťou.

Zaujali Vás naše myšlienky?

Pozrite sa na ponuku tlačiarenských zariadení.

Farebné zariadenia

Multifunkčná tlačiareň farebná

Čiernobiele zariadenia

EKO farebné kopírky

EKO čiernobiele kopírky