loading1
loading2
alt

Prečo nie sú dostupné všetky modely tlačiarní a aké máme riešenie?

kategória

Keď ide o peniaze

autor

CopyOffice

Na začiatok veľmi netreba rozoberať aktuálnu tému nedostatku čipov, tak potrebných do množstva produktov. Covid-19 zamiešal karty a nepriamo presmeroval ťažisko ich výroby do segmentov, ktoré prinášajú výrobcom čipov vyšší zisk. Stále sa síce vyrábajú všetky typy čipov, ale niektoré v obmedzenom množstve. Firmy používajúce čipy s obmedzenou výrobou, na to aby prežili a udržali si zisk, zareagovali tak, že dostupné čipy montujú do produktov s vyššou hodnotou a obmedzili, prípadne zastavili výrobu tých s nižšou hodnotou.

INTERMEZZO

Výroba čipov počas posledných dvoch rokov prešla viacerými skúškami odolnosti. V marci horela „čipová“ továreň Renesas v Japonskou. V  továrňach v Číne bola pre Covid-19 ich výroba viackrát zastavená. Momentálne beží, ale zápasí s nedostatkom surovín a ich rastúcou cenou. Príkladom je výroba kremíka, základného prvku polovodičov.

Čína, ako hlavný producent, má totiž okrem Covidu problémy s dodávkami elektriny (pre nedostatok uhlia spôsobený snahou Číny transformovať sa na ekonomiku s nulovou CO2 stopou). Nedostatok elektriny rovná sa obmedzenie výroby náročnej na jej spotrebu, t.j. aj kremíka.

Nedostatok kremíka = zvýšenie ceny (za posledné 3 mesiace vzrástla o 300%).

Nedostatok surovín = nedostatok výrobkov z nich. Ak existuje dopyt po nedostatkových výrobkoch rastie ich cena. A čo dnes neobsahuje čip?

Nikto nevie za koľko nakúpi zajtra, preto každý kto má na to možnosti a môže si to dovoliť nakupuje aj do zásoby, aby aspoň niečo ušetril = ešte väčší nedostatok a ešte vyššia cena.

Zasiahlo to samozrejme aj trh s tlačiarňami a multifunkčnými zariadeniami (plasty, čipy). Aktuálne je takmer úplný výpadok výroby zariadení formátu A4 – čiernobiele či farebné, tlačiarne či kopírky. Výpadok vo výrobe pocítila aj naša firma. Malé zariadenia formátu A4 nám výrobca nedodal od januára 2021. Tlačiarne formátu A3 zatiaľ chodia, ale v obmedzenom množstve a s menším oneskorením (čo je ovplyvnené aj problémami dopravcov). Keďže aj tonery do tlačiarní obsahujú čipy (vyrába sa tiež menšie množstvo) je predpoklad, že v dohľadnej dobe tiež začneme pociťovať ich nedostatok. Celý proces dodania produktov klientovi sa tým stáva časovo a finančne náročnejší.

A naše riešenie? Dozviete sa už o 14 dní…

Zaujali Vás naše myšlienky?

Pozrite sa na ponuku tlačiarenských zariadení.

Farebné zariadenia

Multifunkčná tlačiareň farebná

Čiernobiele zariadenia

EKO farebné kopírky

EKO čiernobiele kopírky