loading1
loading2
alt

Príprava dokumentov na tlač – Kedy CMYK a kedy RGB

category

Ako sa to robí

author

CopyOffice

Základné zoznámenie s orezovými značkami a spadávkou už máme za sebou. Teraz sa pozrieme na ďalšiu dôležitú časť prípravy grafiky a to je miešanie farieb. Počuli ste už o CMYK a RGB? Viete aký je rozdiel medzi týmito spôsobmi miešania farieb a čo ktorý znamená?

Miešanie farby RGB  (red, green, blue, slovensky červená, zelená, modrá)

RGB miešanie farieb je zamerané na vyžarovanie svetla, čím prirodzene jeho využitie má zmysel v elektronických zariadenia. Tým pádom ak pripravujete grafické podklady pre online komunikáciu so zákazníkmi, pri základnom nastavení dokumentu je potrebné použiť RGB model.

V praxi to funguje tak, že každý pixel monitora vyžaruje kombináciu rôznych pomerov červenej, zelenej a modrej farby. Každá z týchto farieb má 256 stupňov intenzity, vďaka čomu vznikajú milióny kombinácií rôznych farebných odtieňov. Čím hustejšia je sieť pixelov, tým je kvalitnejší aj obraz.

Miešanie farieb CMYK (cyan, magenta, yellow, black/key, slovensky azúrová, purpurová, žltá a čierna)

Na rozdiel od RGB, model CMYK má predvolenú farbu bielu a je založený na odrážaní svetla, čím je určený pre tlač a použitie na bielych plochách. Zmiešaním 100% azúrovej, purpurovej a žltej farby vzniká čierna. Samozrejme naopak, 0% každej farby má za výsledok bielu.  Zaujímavosťou je, že tlačiareň nepotlačí celú plochú papiera farbami.  Napríklad svetloružová vzniká pokrytím bielej plochy miniatúrnymi purpurovými bodkami s relatívne veľkými rozostupmi. Vďaka nedokonalej optike ľudského oka výsledný obraz nevnímame ako sýtoružové body na bielom pozadí, ale ako bledo ružovú.

Ak pripravujete grafiku, ktorá pôjde do tlače, jednoznačne pri vytváraní dokumentu zvoľte farebný model CMYK. Softvér tak zámerne vynechá farby, ktoré síce nemá problém zobraziť, ale nie je ich možné aplikovať na tlačený dokument. Vo výsledku tak budete pracovať s farbami, ktoré budú vernejšie zodpovedať finálnej podobe. Pre takúto prácu sú vhodnými formátmi dokumentu PDF, PSD, AI a EPS.

Ďalšou zaujímavosťou vo svete grafiky pre tlačiarne je aj Pantone model, ale na ten sa už pozrieme v nasledujúcom článku. Ak si ho nechcete nechať ujsť, sledujte nás.

Zaujali Vás naše myšlienky?

Pozrite sa na ponuku tlačiarenských zariadení.

Farebné zariadenia

Multifunkčná tlačiareň farebná

Čiernobiele zariadenia

EKO farebné kopírky

EKO čiernobiele kopírky