loading1
loading2
alt

Príprava dokumentov na tlač – Spadávka a iné zaujímavosti

category

Rady, tipy a návody

author

CopyOffice

Príprava grafiky pre tlač môže spôsobovať viacerým ľudom tráviace problémy. Pritom to nie je nič zložité a v základe sa treba iba zoznámiť s dôležitými súčasťami tejto prípravy. Dnes sa pozrieme na dve neoddeliteľné zložky. Spadávka a orezové značky.

Čo to je spadávka a aký je jej zmysel?

Spadávka je časť grafického návrhu, ktorá sa používa v tlačovej grafike. Predstaviť si ju môžete ako presahujúcu oblasť grafického podkladu, ktorú vo výsledku neuvidíte. Dôvod je jednoduchý, spadávka padne za obeť pri orezávaní.

Využitie spadávky je najmä pri tlačovinách s farebným podkladom, ktoré sú vo výsledku bezokrajové. Vznikajú napríklad orezaním na požadovanú veľkosť, alebo v prípade tlače na formáty tlačových médií s označením “+” (A4+, A3+ a pod.), ktoré sú následne na požadovaný klasický formát A4, A3 a pod.  orezané.

Najčastejšie sa využíva spadávka od 3 do 5 mm. Myslite na ňu aj pri príprave grafiky, pretože to, čo vidíte na monitore, je verzia so spadávkou, preto neumiestňujte dôležité časti obrázku príliš blízko k okraju. Veľkosť spadávky sa dá pomerne ľahko nastaviť v Adobe Illustrator, alebo ktoromkoľvek inom grafickom programe, či už v úvode tvorby, alebo pri finálnych nastaveniach tlače. Hneď pod nastavením zobrazenia orezových značiek, v spadávkach a popisoch (Bleed Settings).

Orezové značky? Sú vlastne potrebné?

Orezové značky sú čiary vytlačené v rohoch tlačových hárkov, ktoré ukazujú tlačiarovi, kde je hranica potlačenej plochy, ktorú treba orezať. Sú umiestnené mimo čistého formátu avšak v rámci hrubého formátu tlačoviny. Na základe nich sa každý dokument orezáva na potrebnú veľkosť.

V miestach orezových značiek sa nachádzajú aj pasovacie značky. Ide o malý krížik v kruhu. Najdôležitejšou úlohou tejto značky je informovať tlačiara o zarovnaní hárku v konkrétnej tlačiarni, v ktorej prebieha tlač. Aspoň v skratke sme si vysvetlili značky potrebné k príprave grafických podkladov pre tlač a nabudúce sa pozrieme na rozdiel miešania farieb formou CMYK a RGB. Viete aký je rozdiel a ktorý spôsob je lepší pre tlač aj vo Vašej firemnej tlačiarni?

Zaujali Vás naše myšlienky?

Pozrite sa na ponuku tlačiarenských zariadení.

Farebné zariadenia

Multifunkčná tlačiareň farebná

Čiernobiele zariadenia

EKO farebné kopírky

EKO čiernobiele kopírky