loading1
loading2
alt

Ako je možné minimalizovať riziko straty dát v online priestore?

category

Rady, tipy a návody

author

CopyOffice

Aktuálne fungovanie spoločností a hlavne práca z domu napomáha výskytom kybernetických útokov a straty dát firiem. V predchádzajúcom článku sme sa venovali vytvoreniu a posielaniu dát v pracovnej skupine fungujúcej na diaľku.  Základom úspechu každej spoločnosti je minimalizovanie procesov a vytvorenie maximálne efektívneho pracovného prostredia. Ak už máte vyriešenú archiváciu dát formou nástroja Fine Reader Server a dokázali ste digitalizáciu dokumentov posunúť do špičky aktuálnych trendov, je načase sa zaoberať aj ochranou týchto dát.

Aktuálnym trendom v prípade kybernetických útokov je, že útočník po úspešnom prieniku do systému zašifruje kriticky dôležité dáta a žiada výkupné v sumách aj státisíce eur za obnovenie prístupu do systému. Túto metódu útokov už zaznamenali vo viacerých slovenských organizáciách.

Ako sa chrániť pred kybernetickým útokom?

Spoľahlivé zálohovanie dát

Záloha dát je kľúčovým opatrením pre zaistenie bezpečnosti dát, preto je nutné skontrolovať zálohovacie systémy, či je záloha dôležitých údajov skutočne zabezpečená. Odporúčame v pravidelných intervaloch kontrolovať možnosti obnovy kritických dát.

Bezpečné oddelenie záloh dát

Zálohované dáta musia byť od ostatnej infraštruktúry fyzicky oddelené, keďže ransomware má schopnosť šíriť sa v internej sieti a znehodnocovať zálohy ich šifrovaním.

Rýchla izolácia napadnutého sieťového priestoru

V prípade incidentu je potrebné identifikovať zasiahnuté zariadenie a izolovať ho od zvyšku siete. Ak boli zasiahnuté viaceré systémy, snažte sa vypnúť napadnutú sieť na úrovni switchu. Ak to nie je možné, odpojte aspoň zasiahnuté zariadenia od siete odpojením sieťových káblov a Wi-Fi. Zariadenia vypínajte len vtedy, ak nie je možné ich odpojenie od sieťovej infraštruktúry, pretože ich vypnutím by mohlo dôjsť ku nezvratnej strate dát v zariadení.

Kvalitná a prehľadná knižnica firemných dokumentov vytvorená pomocou nástroja Fine Reader Server je riešením, ktoré dokáže spoločnosti zjednodušiť množstvo procesov a zabezpečí prehľadné podklady aj väčším pracovným skupinám. Vždy je ale dôležité myslieť práve na ochranu tohto nástroja a aj na dáta získané jeho pomocou. Chráňte seba, svojich zamestnancov, kolegov a rovnako primárne aj svoje firemné dáta.

Zaujali Vás naše myšlienky?

Pozrite sa na ponuku tlačiarenských zariadení.

Farebné zariadenia

Multifunkčná tlačiareň farebná

Čiernobiele zariadenia

EKO farebné kopírky

EKO čiernobiele kopírky