V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na rozdiel v miešaní farieb pri modeloch RGB a CMYK. Pri práci s firemnou grafikou a príprave do tlače sa často stretávame s nekonzistenciou farebných odtieňov. Tlačená grafika vyzerá inak na rôznych papieroch, ktoré majú svoje vlastné odtiene. Rovnako sa často stáva, že ak tlačíme dokument po polroku, farebný odtieň je zrazu iný. V tomto momente prichádza na scénu model Pantone.
Čo to je Pantone?
Pantone color matching system, skrátene PMS, je štandardizovaný systém na reprodukciu farieb patentovaný firmou pantone. PMS je súbor pravidiel, ktorý garantuje, že zvolený farebný odtieň je všade na svete v akejkoľvek podobe (či už digitálnej alebo tlačenej) vždy rovnaký.
Ak vytvárate firemný projekt, pri ktorom záleží na zachovaní farieb, napríklad firemná identita, logo, alebo obal na produkt, je farebná škála pantone výbornou voľbou.
Pantone farby sú unikátne, nakoľko sú miešané z 13 základných pigmentov (14 ak berieme do úvahy aj čiernu). Ich miešaním v definovaných pomeroch sa získa až 1 755 farebných odtieňov. Snaha o ich reprodukciu len zo základných farieb CMYK je iba ťažko napodobiteľná.
Na oficiálnej stránke spoločnosti Pantone si môžete prehliadať všetky farby pantone a nájsť ich kódové označenie, prípadne najbližšiu reprezentáciu v podobe RGB alebo CMYK farieb. Zároveň v licencovaných programoch ako Adobe Photoshop, Illustrator, Corel a podobne sú pantone farby už implementované. Tento spôsob prípravy grafických podkladov na tlač aj vo vašej firemnej tlačiarni zaručí rovnaký výsledok farebných odtieňov a zbaví Vás zbytočných stresov a vytlačených nepodarkov.
Nemôžeme však zabudnúť, že práve model CMYK, ktorému sme sa venovali v predchádzajúcom článku, je farebná schéma používaná aj v profesionálnom polygrafickom priemysle. Paleta CMYK je dnes najbežnejšia. Oblasťou použitia farebného modelu CMYK je plnofarebná tlač. Práve s týmto modelom funguje väčšina tlačových zariadení. Kvôli nesúladu farebných modelov sa často stáva, že farba, ktorá sa má vytlačiť, sa nedá reprodukovať pomocou modelu CMYK. Preto klasická tlačiareň, alebo firemné multifunkčné zariadenie nedokáže vytlačiť zlatú, striebornú, alebo akúkoľvek neónovú farbu na úrovni zobrazenia v digitálnych zariadeniach. Spoločnosť Ricoh má riešenie aj pre tlač týchto farieb. Ak Vás to zaujíma, sledujte náš Facebook a dozviete sa viac.
Zaujali Vás naše myšlienky?
Pozrite sa na ponuku tlačiarenských zariadení.