Skenovanie je jedna zo základných a čoraz častejšie používaných funkcií multifunkčných zariadení.
Všetci vieme, na čo je dobré skenovať. Je to proces, v ktorom papierový dokument prekonvertujeme do digitálnej (elektronickej) podoby. Tento elektronický dokument navyše vieme prostredníctvom OCR softvéru, zmeniť z obyčajného digitálneho obrazu na editovateľný (DOC, RTF, XLS) resp. prehľadávateľný (PDF) súbor. Existuje viacero spôsobov – ciest, ako dostať digitálnu podobu papierového dokumentu do počítača. S týmito spôsobmi sa teraz oboznámime. Povieme si o ich výhodách, nevýhodách a možnostiach.
Skenovanie do emailu
Skenovanie cez SMTP protokol. Naskenovaný dokument prichádza adresátovi ako príloha emailu.
Výhody skenovania do mailu:
– možnosť rozposlania skenu viacerým adresátom naraz
– menší výskyt problémov s nedoručením skenovaných úloh na rozdiel od spôsobu pomocou protokolu SMB (zložka)
Nevýhody skenovania do mailu:
– množstvo naskenovaných strán je obmedzené kapacitnou možnosťou prenosu dát na emailový server
– potrebné aktívne internetové pripojenie na sieti, kde sa nachádza skener resp. MFP ( multifunkčné zariadenie – tlač, skenovanie, kopírovanie)
Pre spustenie skenu do emailu je potrebné na MFP zariadení nastaviť/zadať parametre vášho SMTP servera. Postup nastavenia nájdete v Postup nastavenia SMTP servera.
Následne je potrebné zadať do adresára MFP zariadenia emailové adresy cieľov skenovania (užívateľov). Postup nájdete v Doplnenie adresára-cieľ skenovania
V prípade problémov je tu podrobný návod v Nefunguje mi – skenovanie: Sken do emailu
Skenovanie do zložky
Na úložisku, kam má sken smerovať, vytvoríme zložku (adresár, folder). Daná zložka musí byť dostupná na sieti , nastavená ako zdieľaná a musí mať nastavené oprávnenia na zapisovanie a prístup pre vybraného užívateľa prípadne každého (everyone) a to podľa potreby. Na tlačiarni cez ovládací panel alebo v PC cez webové rozhranie musíme nastaviť zložku a kompletnú cestu k nej. V systéme tlačiarne musí byť nastavené SMB. Tiež je potrebné nastavenie siete/servera, aby komunikáciu z tlačiarne považoval za dôveryhodnú. Pri zmene routera, nastavení siete, zmene operačného systému daná komunikácia nemusí fungovať správne.
Výhody skenovania do zložky / foldra:
– skenované úlohy prebiehajú po internej sieti
– možnosť skenovať mnohostranové dokumenty, kedy sa vytvára dokument v veľkou kapacitou dát nevhodné pre sken do emailu.
Nevýhody skenovania do zložky / foldra:
– častý výskyt problémov s doručením skenov na úložisko. Závislé od zmeny sieťových nastavení, firewalu úložiska atď.
Nastavenie skenovania po krokoch nájdete v Sken do zložky.
V prípade problémov so skenom do zložky, postupy na odstránenie určitých problémov nájdete v Nefunguje mi – Skenovanie do zložky
Skenovanie na externé úložisko FTP/CLOUD (mimo firemnej siete)
Toto je vhodný spôsob nielen pre malé firmy, ktoré nemajú / nepotrebujú mať vlastný server, ale potrebujú skenovať väčšie súbory do zložiek. Takýto externý úložný priestor je väčšinou spoplatnený. Má však tú výhodu, že človek sa vie naň pripojiť odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Navyše je tam profesionálne zabezpečenie ochrany dát a zálohovania.
V prípade záujmu vieme zákazníkom ponúknuť takúto službu.
Nevýhoda skenovania na externé úložisko:
– je to práca pre skúseného IT pracovníka
V dnešnej dobe je tiež veľmi dôležité aj to, aký operačný systém používame na PC, resp. serveri. Staršie modely MFP už nemusia fungovať s najnovším operačným systémom. Čiže tlačiť nám pôjde, ale skenovať do zložky, na server alebo na počítač už nie.
Skenovanie na inteligentné úložiská (NAS)
Jedná sa o profesionálne riešenie, kedy však je opäť potrebný IT človek, ktorý pripraví celú konfiguráciu. Toto riešenie je vhodné tam, kde zákazník nemá vlastný server, ale požaduje zdieľaný prístup k zdieľaným dokumentom, nezávislý od zapnutia jednotlivých počítačov vo firemnej sieti.
Viac sa môžete dozvedieť napríklad TU
V prípade záujmu Vám vieme pomôcť s vytvorením takéhoto riešenia.
Skenovanie na USB/SD
Toto je najčastejšie využívaný spôsob skenovania pre osobné účely. Ďalej v situáciách, keď môže byť skenovaný súbor priveľký, viac ako 10MB (v závislosti od podmienok poskytovateľa mailového klienta), nevhodný pre sken do mailu. Využitie tohto spôsobu oceníte v prípade, že nie je v danom okamihu dostupné internetové prepojenie a nemáte k dispozícii administrátora pre zriadenie skenovania do Foldra (zložky). Dá sa teda povedať, že „když všechno selže“ skenujte na USB/SD a odtiaľ si sken už viete uložiť kamkoľvek. Tento spôsob je asi najmenej háklivý na zmeny bezpečnostných pravidiel výrobcov operačných systémov.
V prípade, že sa Vám nepodarí nastaviť skenovanie, poprípade odstrániť problém ani po tom, ako ste si prezreli technickú podporu na našej stránke, tak kontaktuje naše servisné oddelenie, kde Vám radi pomôžu. Viac na:
Dôležitá informácia na záver: Nikdy nezabúdajte na zálohovanie vašich dokumentov
Zostaňte s nami a zistíte viac. > > FACEBOOK < <
Zaujali Vás naše myšlienky?
Pozrite sa na ponuku tlačiarenských zariadení.